Ultrasonografia w medycynie
Ultrasonografia jest metodą opartą na falach dźwiękowych, które przechodząc prze powłoki skórne odbijają się od narządów ukazując ich nawet najmniejsze wady. Mało osób wie, że metoda ta m początek już w czasach I Wojny Światowej, kiedy to amerykańscy, rosyjscy oraz niemieccy inżynierowie stosowali ją do wykrywania wad metali.
Początki wykorzystywana fali ultradźwiękowej do diagnostyki sięgają natomiast czasów II Wojny Światowej oraz lat zaraz po niej. Obecnie USG jest jednym z częściej wykonywanych badań w praktycznie każdej dziedzinie medycyny. Aparaty ultrasonograficzne znajdują się w gabinetach takich lekarzy jak: ginekolodzy, ortopedzi, kardiolodzy, pediatrzy, chirurdzy naczyniowi, endokrynolodzy, gastrolodzy, urolodzy.
Aparat USG jest podstawowym narzędziem pracy lekarza, dlatego bardzo ważne jest, aby spełniał on jak najwyższe standardy. Obecnie diagnostyka obrazowa pozwala na wykonywanie zdjęć USG w jakości kolorze i jakości 4D. Oprócz takich dodatkowych właściwości, każdy ultrasonograf musi mieć odpowiednie parametry użytkowe i technologiczne, które określa Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Musi posiadać specjalną głowicę, która może nadawać falę o wysokiej częstotliwości. Samo badanie, natomiast, musi być przeprowadzone z uwzględnieniem regionu ciała, położenia narządu, a także głębokością i strukturą badanej tkanki. Każde badanie USG podlega również ocenie opisowej, dokonanej przez odpowiedniego lekarza specjalistę. Taka dokumentacja jest podstawą do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, lub dalszej diagnostyki.